It-consulting-services

مشاور آی تی کیست و چرا به آن نیاز دارید؟

مشاور آی‌تی؛ دقیقا نقش فرد دلسوز و متعهدی را برعهده دارد که با تکیه بر دانش فنی و تخصص خود کمک می‌کند؛ تا از سیستم‌های فناوری و اطلاعات، بهترین استفاده را به منظور بهبود عملکرد مجموعه داشته باشید. برخی مشاغل اهمیت ویژه‌ای برای توسعه و دیده شدن یک مجموعه دارند. مشاورIT هم یکی از این مشاغل است که با اهمیت و نقش آن در ادامه آشنا خواهیم شد.

مشاور آی تی

به‌طور معمول مشاور IT و یا شرکت ارائه‌دهنده خدمات مشاوره آی‌تی، به افراد و مجموعه‌های مختلف کمک می‌کنند؛ تا درك روشنی از الزامات و استراتژی مناسب كسب‌وكار داشته باشند و به‌عنوان پلی بین تیم فنی و كارمندان كار می‌كنند. این افراد می‌توانند با معرفی راه‌حل‌های جدید فنی و سیستم‌عامل‌های نرم‌افزاری و توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات؛ باعث بهبود انجام فرایندها و سودآوری در یک سازمان شوند.

دلایل نیاز به مشاور آی تی در یک مجموعه

دلایل مختلفی وجود دارد که نشان دهنده نیاز یک کسب‌وکار یا سازمان نیاز به مشاور آی‌تی است. مهمترین آنها عبارتند از:

 • نیاز به مشاوران این حوزه برای جستجوی راه‌حل‌های درست در مورد مشکلات تجاری مربوط به بخش IT
 • تشخیص و تصحیح چالش‌ها و فرصت‌ها
 • بهبود اثربخشی تیم اجرایی در یک مجموعه
 • پیاده کردن سیستم‌های جدید نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برای افزایش بهره‌وری

همچنین استفاده از مشاوران این حوزه به صورت برون‌سپاری و استفاده از امکانات یک شرکت خدمات مشاوره IT کمک بسیار بزرگی در کاهش هزینه مجموعه‌ها در طی پروژه‌ای که استخدام کارمندان دائم ضروری نباشد.

وظایف مشاور IT چیست؟

یک مشاور IT باید از استانداردهای بالا و مهارت‌های تحلیلی قوی برای درک مسائل بالقوه و ارائه راه‌حل‌ها باشد. مدیریت زمان و توانایی انجام چند وظیفه و همچنین داشتن مهارت‌های ارتباطی قوی برای درک نیازهای مشتری بسیار مهم است. سایر وظایف شامل موارد زیر باشد:

 • شناخت الزامات و دامنه و ماهیت تجارت در یک مجموعه
 • تدوین برنامه کاری شامل برآورد زمانی و منابع مورد نیاز
 • نظارت بر سیستم‌ها و شبکه‌های رایانه‌ای در یک سازمان
 • ارتباط با مهندسان نرم‌افزار و اعضای پشتیبانی IT
 • تجزیه و تحلیل موضوعات بالقوه و ارائه راه‌حل‌های کتبی یا شفاهی
  IT consulting

صلاحیت‌ها و تخصص مورد نیاز یک مشاور IT

اگرچه دارنده مدرک IT می‌تواند در اولویت برای استخدام به عنوان یک مشاور IT باشد؛ با این‌حال، فارغ التحصیلان و دارندگان مدرک مهندسی نرم‌افزار، علوم کامپیوتر یا ریاضیات هم شانس استخدام دارند. هرچند هر کسی که دانش جدی در زمینه IT و برنامه‌نویسی داشته باشد، می‌تواند به‌عنوان یک مشاور در این زمینه مشغول به‌کار شود.

همچنین علاوه بر مدرک دانشگاهی، مشاوران IT برای بهبود مهارت‌های شغلی و فنی بهتر است در کنار تسلط به علوم کامپیوتر؛ مبحث نرم‌افزاری و سخت‌افزاری و شبکه، با زبان‌های سازمانی مانند SAP و زبان‌های برنامه‌نویسی مانند C، C++، C#، Java، Visual Basic، .NET یا Python آشنا باشند.

برون سپاری خدمات مشاوره IT

بسیاری از سازمان‌ها به دلیل نوع کار و یا نوپا بودن، امکان استخدام مشاور فعال در این زمینه را ندارند. به همین دلیل از منابع شرکت‌های ارائه‌دهنده این نوع خدمات استفاده می‌کنند. این فرایند برون‌سپاری گفته می‌شود که دارای مزایای فراوانی است از جمله:

 این کار علاوه بر کاهش هزینه و صرفه‌جویی، باعث افزایش بهره‌وری و استفاده از تخصص‌های بیرون از سازمان می‌شود. البته دقت در انتخاب شرکت درست و دارای سابق در این حیطه باعث اثربخشی بیشتر برون‌سپاری نیز خواهد شد. مایسا با سابقه فعالیت در این زمینه از نیروهای متخصص و فعالی برخوردار است که به کسب‌وکار و مجموعه شما فرصت تجربه برون‌سپاری به شکلی خوشایند و حرفه‌ای را می‌بخشد.

بیشتر بخوانید:

در پایان اینکه چه با استخدام دائم مشاوران آی‌تی یا برون‌سپاری خدمات لازم برای این کار؛ می‌توانید بهره‌وری و بازده بیشتری را در مجموعه خود شاهد باشید؛ و این امر در بلند مدت کمک خواهد کرد تا به اهداف و چشم‌انداز مدنظر خود راحت‌تر دست پیدا کنید.